Τελευταία ενημέρωση 17:25, 18 Απρ 2024

Δεν...έχασε παρά την ήττα στη Λήμνο!

Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου
(1 Ψήφος)

Tην ήττα στη Λήμνο από τον πολύ δυνατό στη έδρα του Ήφαιστο γνώρισε σήμερα ο ΓΣΠ με σκορ 77-73 σε παιχνίδι που επί της ουσίας δεν είχε σημαντικό βαθμολογικό ενδιαφέρον παρά μόνο για το γόητρο και τη ψυχολογία.

Πιο επιθετικό και με κυριαρχία στα ριμπάουντ μπήκε στην αναμέτρηση το Περιστέρι. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις με τον Σκορδίλη, ήταν πιο δημιουργικοί και προηγήθηκαν 21-18. Ο Ήφαιστος στη συνέχεια αντέδρασε, έπαιξε πολύ καλή άμυνα και με πολλά καλάθια από τους Γκότσερ και Έβανς, πήρε το προβάδισμα και άρχισε να «χτίζει» υπέρ του διαφορά. Πήγε στα αποδυτήρια με 37-31, διαφορά που θα ήταν μεγαλύτερη, αν οι παίκτες του Μανωλόπουλου δεν ήταν τόσο άστοχη στα γήπεδα.
Η άνοδος του Φρεϊμάνις, αλλά και κάποιες καλές φάσεις του Γουίγκινς, έφεραν τους γηπεδούχους στο +14 (53-39 στο 26’). Ο έλεγχος του αγώνα ήταν αποκλειστικά με το μέρος τους ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-47), όμως το Περιστέρι είχε αρχίσει να δείχνει σημάδια ανάκαμψης με καλάθια του Βασιλόπουλου. Στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτες του Πεδουλάκη έκαναν επί μέρους σκορ 16-6 με τον Σκορδίλη να μην έχει και πάλι αντίπαλο, με αποτέλεσμα να μπούμε στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης με το σκορ στο 64-63.

Η λύση όμως ήρθε πάλι από… λετονικά χέρια, καθώς ο Φρεϊμάνις το πήρε προσωπικά και με δικό του 6-0, έφερε ξανά τον Ήφαιστο στο +7. Το Περιστέρι, μείωσε ξανά σε 76-73 και είχε την ευκαιρία να πάει το ματς στην παράταση, όμως ο Βασιλόπουλος αστόχησε σε ξεμαρκάριστο τρίποντο 3’’ πριν το τέλος και η… μπίλια έκατσε οριστικά προς Λήμνο.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-31, 58-47, 77-73.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13 (2), Έβανς 10, Γουίγκινς 12 (2), Μπρέιζελτον 6 (1), Φρεϊμάνις 12 (3), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 8 (2), Σταμάτης 2, Χαριτόπουλος 10 (1), Σμιθ 2.
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 11 (3), Γκρέι 4 (1), Ντάνιελ 6, Κάλαχαν 9 (3), Σκορδίλης 22, Χάροου 10 (2), Μπέντιλ 4, Μουρ 7.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Πεδουλάκης:«Ειδικές συνθήκες έκριναν το ματς»! »