Ο Ζώης έδωσε το «φιλί της ζωής» με Κύμη 94-93!

Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου
(1 Ψήφος)

Θα λέγαμε τι....πήρε η Κύμη σήμερα στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» αλλά ας όψεται!

Με ήρωα τον 17χρονο Ζώη Καράμπελα ο οποίος πέτυχε το  νικητήριο καλάθι, 5.3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της παράτασης, το Περιστέρι πήρε μια μεγάλη και ανέλπιστη νίκη με σκορ 94-93 αποδεικνύοντας ότι ακόμη και στην κακή του μέρα έχει εντρυφήσει μέσα του τη νοοτροπία του νικητή!!

Χρειάστηκαν 41 αγωνιστικά λεπτά έως ότου η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πάρει, για πρώτη φορά στο ματς, τα ηνία. Μέχρι εκείνη την στιγμή, όχι μόνο ήταν πίσω στο σκορ αλλά προσπαθούσε να καλύψει και διαφορά 16 πόντων (20-36). Τα κατάφερε χάρις τον κυρίαρχο (και στις δύο πλευρές του παρκέ) Ben Bentil, τις βολές του νεοφερμένου Ramone Moore και την οργανωτική και εκτελεστική δυνότητα του Ryan Harrow.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν αυτός που αρχικά ισοφάρισε σε 74-74 και το ξανάκανε στο 38 λεπτό (76-76) πριν αποχωρήσει τραυματίας με έντονους πόντους στον αριστερό μηρό.

Τις βολές του εκτέλεσε ο Moore κάνοντας το 78-78, ένα λεπτό πριν το τέλος για να ακολουθήσει καλάθι της Κύμης (78-80), χαμένη προσπάθεια του Moore αλλά και επιθετικό ριμπάουντ του Bentil με τον Γκανέζο να εκτελεί αμέσως για το 80-80 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ήρθε το προβάδισμα για τον Γ.Σ.Π. με τον Bentil να κάνει με γκολ-φάουλ το 83-81. Κράτησε όμως λίγο καθώς οι φιλοξενούμενοι, δια χειρός Washington έκαναν το 87-92 στο 43ο λεπτό. Το -5 όμως καλύφθηκε από τις βολές του Steven Gray κι αυτές του Moore πριν ο Ζώης Καράμπελας γίνει αποδέχτης της μπάλας, 12 δευτερόλεπτα για το φινάλε.

Ο 17χρονος γκαρντ το πήρε πάνω του, πήγε μέχρι μέσα και με lay up χάρισε την νίκη στην ομάδα του κι εν συνεχεία “πνίγηκε” στις αγκαλιές των συμπαικτών του καθώς  το τελευταίο σουτ του Σαγκς από μακριά δεν είχε τύχη, με το Περιστέρι να παίρνει τη νίκη, από ένα θεωρητικά χαμένο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-31, 39-45, 59-65, 80-80, 94-93

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (2), Χάροου 18 (2), Γκρέι 7 (1), Αγραβάνης 3 (1), Ντάνιελ, Μουράτος 5 (1), Σκορδίλης 8, Φιλιππάκος, Μπέντιλ 27 (7/10 δίποντα, 10/13 βολές, 1/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Κράραμπελας 2, Μουρ 14 .

Κύμη (Κουτσός): Τουντζιαράκης 6, Σαγκας 24 (2), Ουάσινγκτον 13 (3), Λιούις 14 (2 τρίποντα, 12 ασίστ), Γουίλιαςμ 11 (3), Πουλιανίτης 3 (1), Τσιάρας, ΜΑραγκός, Χόρτον 19 (12 ριμπάουντ), Καρινιάουσκας 3 (1).

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Ευχάριστα τα νέα για τον Χάροου! »