Γαλαξίας όνομα και πράγμα στο Αιγάλεω!

Κατηγορία Γαλαξίας

Στη πέμπτη θέση της βαθμολογίας πραμένει σταθερά ο Γαλαξίας έπειτα από τη νέα μεγάλη νίκη αυτή τη φορά εκτός έδρας με 1-3 επί του Διαγόρα Αιγάλεω με αποτέλεσμα να είναι ορατά τα μπαράζ ανόδου, κάτι που φάνταζε απίθανο στην αρχή της ποδοσφαιρικής σαιζόν.

Το δελτίο τύπου της περιστεριώτικης ομάδας αναφέρει τα εξής:«Ελπιδοφόρο για την συνέχεια είναι το γεγονός ότι η ομάδα βγάζει αγωνιστικά ένα πρόσωπο που δείχνει ποδοσφαιρική υγεία,με παίκτες που δείχνουν απίστευτη αγωνιστικότητα ομαδικό πνεύμα, πάθος και παρόλο τις σημαντικές απουσίες από τραυματισμούς που έχει η ομάδα μας το τελευταίο δίμηνο,,η ομαδική δουλειά των υπολοίπων ποδοσφαιριστών ήταν το αντίδοτο και απέδειξαν ότι η ομάδα έχει πολύ αξιόλογο υλικό και βάθος.
Στο παιγνίδι με τον Διαγόρα μετά από μακρά απουσία λόγω τραυματισμού πήρε χρόνο συμμετοχής ο Στέφανος Κουτσονικολής ενώ στην αποστολή ήταν και ο Περικλής Τσοπανάκος επίσης μετά από μακρά χρονική απουσία.
Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο έτερος απών λόγω στρατιωτικής θητείας και τραυματισμού ο Κώστας Γιούρκας ο οποίος σημείωσε και τα τρία γκολ, με το τρίτο αφού πέρασε την μπάλα πάνω από έναν αντίπαλο ποδοσφαιριστή και πριν πέσει η μπάλα στο έδαφος,εξαπέλυσε από πλάγια θέση και από 30-35 μέτρα ένα ασύλληπτο βολέ και έστειλε την μπάλα στο γάμα της εστίας του αντίπαλου τερματοφύλακα.
Ένα γκολ απίστευτης έμπνευσης και ομορφιάς που σπάνια βλέπουμε στα γήπεδα.
Η αντίπαλη ομάδα προηγήθηκε με 1-0 αλλά η ομάδα μας έκανε την ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο με σκορ 1-2 και σφράγισε την νίκη στο δεύτερο ημίχρονο 1-3 με το εκπληκτικό γκολ του Γιούρκα».