Τελευταία ενημέρωση 18:46, 19 Απρ 2024

Η ήττα στο πρόγραμμα, η διαφορά δεν ήταν στο πρόγραμμα!

Η ήττα από την ΑΕΚ μέσα στο Ολυμπιακό Στάδιο την λές και είναι στο πρόγραμμα. Η ήττα όμως με 26 πόντους διαφορά δεν την λες ότι είναι στο πρόγραμμα (τελικό 96-70).

Ο ΓΣ Περιστερίου ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο κατέβασε τους διακόπτες με αποτέλεσμα χωρίς να το καταλάβει έφυγε από το παρκέ με μια άσχημη παρένθεση στην φετινή εξαιρετική του πορεία.

Και σαφέστατα αυτή η τέταρτη φετινή του ήττα δεν ακυρώνει τα όσα έχει πετύχει μέχρι στιγμής εξ  ου και η τρίτη θέση με συγκάτοικο από σήμερα την ΑΕΚ που έχει πλεονέκτημα καθώς κάλυψε την διαφορά της ήττας στο Περιστέρι και με το...παραπάνω.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της ΑΕΚ, που προηγήθηκε με 11-1 στο δεύτερο λεπτό, μέχρι να καλέσει timeout ο Πεδουλάκης και να αντιδράσει η ομάδα του που απάντησε με επί μέρους 2-10 για να βάλει περισσότερη ένταση στο παρκέ. Αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι οι γηπεδούχοι, όχι όμως και στην άμυνα, με το Περιστέρι να κάνει πραγματικά τρομερή προσπάθεια για το 21-23 της πρώτης περιόδου. Οι παίκτες του Μπάνκι μπήκαν με επί μέρους σκορ 9-1 στο δεύτερο δεκάλεπτο για το 30-24, όμως ένα ξέσπασμα του Σίρκο κράτησε όρθιο το Περιστέρι που πέρασε και μπροστά με ένα δικό του σερί 0-10 (30-34) σε ένα ντέρμπι "νεκρών" διαστημάτων. Ο Θίοντορ κι ο Χάντερ έκαναν μεγάλη ζημιά στους φιλοξενούμενους και το 49-44 του ημιχρόνου έμοιαζε δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων, που απολάμβαναν το ντέρμπι και έπαιρναν δύναμη από τον κόσμο.

8-0 με τριποντα Θίοντορ - Ματσιούλις και αιφνιδιασμό Σαντ-Ρος για το 57-44, άλει-ουπ Θίοντορ σε Γκρίφιν και μετά Γκρίφιν τρίποντο για το 68-48, το οποίο το Περιστέρι δεν κατάφερε ποτέ να "μαζέψει" για να διεκδικήσει στη συνέχεια κάτι περισσότερο. Η ανωτερότητα της ΑΕΚ ήταν εμφατική, το 27-12 της τρίτης περιόδου δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 49-44, 76-56, 96-70

ΑΕΚ (Μπάνκι): Λαρεντζάκης 15 (2), Ματσιούλις 13 (3), Χάντερ 12, Σαντ-Ρος 4, Θίοντορ 22 (1), Ξθόπουλος, Σάκοτα 13 (3), Γιαννόπουλος 6 (2), Τσαλμπούρης, Τζέιμς 4, Ρογκαβόπουλος, Γκρίφιν 7 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 6 (1), Γκρέι 12 (2), Αγραβάνης, Ντάνιελ 6, Κάλαχαν 3 (1), Μουράτος 6, Σκορδίλης 15, Φιλιππάκος, Μπεντίλ 4, Σίρκο 10 (1), Καράμπελας 8 (2)

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 21 Ιανουάριος 2019 10:09
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Δύσκολο έργο η Γυναικεία Ομάδα! »