Τελευταία ενημέρωση 20:04, 18 Απρ 2024

Η πρώτη ήττα ήρθε με ψηλά το κεφάλι!

Ετικέτες

Και μόνο ότι δημιούργησε «συνθήκες κλοπής» μέσα στο ΟΑΚΑ απέναντι στον πρωταθλητή Παναθηναϊκο είναι κέρδος και εμπειρία!

Με ψηλά το κεφάλι αφήνοντας καλές εντυπώσεις ήρθε η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα μετά από οκτώ αγωνιστικές για τον «ΓουΣουΠου» που άμα το πίστευε περισσότερο ίσως και να είχε εκμεταλλευτεί την μέτρια εικόνα των πράσινων που κάποια στιγμή στο γ' δεκάλεπτο πάτησαν γκάζι και έφθασαν τη διαφορά στους 19 πόντους όμως οι παίκτες του Πεδουλάκη δεν το έβαλαν ποτέ κάτω.

Ψαλίδισαν τη διαφορά και με λίγη τύχη θα πήγαιναν το ματς στο «ένα σουτ». Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 80-75 παραμένοντας αήττητος αλλά ο ΓΣΠ έδειξε για μια ακόμη φορά ότι είναι μια τόσο καλή ομάδα που δύσκολα θα φύγει κάτω από την 4η θέση της Α1 κατηγορίας.

Το φιλμ του αγώνα

Ο ελλιπής Παναθηναϊκός, αφού έπαιζε δίχως καθαρό «τριάρι» λόγω των απουσιών των Παπαπέτρου, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο, ξεκίνησε… γκαζωμένος και με αρκετή όρεξη το παιχνίδι, ενώ δεν επέτρεψε στο Περιστέρι να βρει εύκολους πόντους. Οι «πράσινοι» με κεφάτους τον Παππά και τον Τόμας ξέφυγαν με +10 (15-5) στα μισά της περιόδου, ωστόσο δεν είχαν την ανάλογη συνέχεια.

Κι αυτό διότι «χαλάρωσε» η άμυνά τους, ενώ επιθετικά δεν έβρισκαν λύσεις. Έτσι, η ομάδα του Πεδουλάκη έτρεξε επιμέρους σκορ 11-2 για να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (18-16 στο 8’. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 3 πόντους από τον Καλάθη (ένα λέι-απ και ½ βολές) από τη μία μεριά και ένα καλάθι του Βασιλόπουλου από την άλλη, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να βρίσκονται στο +3 (21-18).

Η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέκτησε αυτοπεποίθηση μετά από το νωχελικό ξεκίνημά της και με πρωταγωνιστές τον νεοφερμένο Κάλαχαν και τον Μουράτο, έφτασε να προηγείται 25-27 (13’). Ένα σερί 5-0 έφερε ξανά μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό (30-27 στο 14’), ενώ στα επόμενα 5 λεπτά οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία.

Με ένα ξέσπασμα του Καλάθη, που πέτυχε 4 διαδοχικούς πόντους με εντυπωσιακά καλάθια, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +4 (43-39). Από την άλλη πλευρά, οι Περιστεριώτες σημείωσαν 28 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό» (12 εξ αυτών σε αιφνιδιασμούς) σε αυτό το διάστημα.

Και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Πεδουλάκη αντιστάθηκε σθεναρά στους πρωταθλητές Ελλάδας (51-50 στο 24’). Εντούτοις, οι «πράσινοι» βελτίωσαν την αμυντική συμπεριφορά τους, κράτησαν περίπου 4 λεπτά δίχως πόντο τους φιλοξενούμενους και με σερί 18-0 έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά τους στο παιχνίδι (69-50 στο 28’).

Το Περιστέρι όμως δεν τα παράτησε και εκμεταλλευόμενη τη «γυμνή» ρακέτα του Παναθηναϊκού, απάντησε με δικό του 6-0 στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, η οποία έκλεισε με την ομάδα του Πασκουάλ στο +13 (69-56).

Οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και στην τέταρτη περίοδο μετατρέποντας το 72-57 του 32’ σε 72-64 σε διάστημα 2,5 λεπτών. Μάλιστα, πλησίασαν ακόμα περισσότερο (76-71 στο 38’) και έφτασαν να διεκδικούν τη νίκη. Εντούτοις, ο Λάνγκφορντ «σκότωσε» τους φιλοξενούμενους και έδωσε ανάσα στην ομάδα του με ένα μεγάλο τρίποντο (79-71) στα 105 δευτερόλεπτο πριν το φινάλε του αγώνα.

Ένα σερί 4-0 έδωσε ελπίδες στους φιλοξενούμενους (79-75), όμως ο Ντάνιελ αστόχησε στη συμπληρωματική βολή από το φάουλ που κέρδισε στα 30 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα και ουσιαστικά καταδίκασε την ομάδα του. Με ½ βολές του Λάνγκφορντ, ο οποίος σημείωσε και τους 8 τελευταίους πόντους του «τριφυλλιού», διαμορφώθηκε το τελικό 80-75 για τον Παναθηναϊκό, που πέτυχε το «7 στα 7» στο πρωτάθλημα (σ.σ. μοναδική αήττητη ομάδα) και άφησε πίσω του τις 3 συνεχόμενες ήττες στην Ευρωλίγκα.

Από την άλλη, το Περιστέρι υπέστη την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα (7-1), αλλά κρατάει την καλή εικόνα του για 35 περίπου λεπτά και την αυταπάρνηση που έδειξε επιβεβαιώνοντας με αυτόν τον τρόπο πως μόνο τυχαία δεν είναι η μέχρι τώρα πορεία του.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-39, 69-56, 80-75.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Παππάς 20 (7/10 εντός παιδιάς), Λάσμε 4, Μήτογλου, Λεκαβίτσιους 3, Τόμας 13 (9 ριμπ.), Παπαγιάννης 2, Γκιστ 2, Σακελλαρίου, Καλάθης 20 (9 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Βουγιούκας 4, Λάνγκφορντ 12.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 7 (6 ριμπ.), Χάροου 17 (4 ασίστ), Γκρέι 8 (4 ασίστ), Σίρκο, Ντάνιελ 11, Μουράτος 6 (5 ριμπ.), Σκορδίλης 11 (10 ριμπ.), Φιλιππάκος, Αγραβάνης, Μπέντιλ 6, Καράμπελας, Κάλαχαν 9.

Τελευταία τροποποίηση στις Δευτέρα, 10 Δεκέμβριος 2018 22:08
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Χειροκρότησαν θερμά τον Πεδουλάκη! »