Τελευταία ενημέρωση 19:37, 19 Απρ 2024

Η ΓΣΠάρα είναι τελικά φωτιά και λαύρ(ιο)α!

Ετικέτες

Όταν «αποφασίζει» να γίνει ο ΓΣΠ είναι τελικά φωτιά και λαύρα!

Έστω και αν βρέθηκε να χάνει σταθερά στο πρώτο ημίχρονο, το Περιστέρι νίκησε με αντεπίθεση στην τρίτη και κυρίως στην  τέταρτη περίοδο 87-78 το Λαύριο στο «Ανδρέας Παπανδρέου» και έκανε το «7 στα 7» στη φετινή Basket League, παραμένοντας στην κορυφή και θα πάει ως πρωτοπόρο στο ντέρμπι κορυφής με τον Παναθηναϊκό την επόμενη αγωνιστική στο ΟΑΚΑ σε δύο εβδομάδες.

Το ματς

Οι Έλληνες του Λαυρίου ξεκίνησαν δυνατά και έφεραν το +4 στους φιλοξενούμενους με σωστές επιλογές μέσα στην αντίπαλη ρακέτα. Ο Λαμπ πήρε τη «σκυτάλη» επιθετικά και διατηρούσε το +2 με +3 για τους φιλοξενούμενους, που είχαν μία υπεροχή στα αμυντικά ριμπάουντ σε εκείνο το διάστημα και πήγαιναν και σε μεγάλες επιθέσεις. Έτσι, με σερί 5-0 το Λαύριο προηγήθηκε με 10-17 με τους Αμερικανούς του και διατηρούσε το +4 με +6, παίζοντας σωστά μέσα στο αντίπαλο καλάθι, φτάνοντας και μέχρι το +8, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 23-29.

Το Λαύριο ξεκίνησε με την ίδια τακτική και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τις σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα διατηρούσαν το +4 με +6. Ο Μπεντίλ πρωταγωνίστησε σε ένα 6-0 των «κυανοκίτρινων» και έφερε το 34-34. Ο Μιλόσεβιτς βρήκε τις λύσεις και έδωσε το +5, την ώρα που οι δύο ομάδες είχαν «κολλήσει» εκατέρωθεν επιθετικά και, με τη συμπαράσταση του Μέλσον, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +3 για την ομάδα της Ανατολικής Αττικής, που είχε σημειώσει μόνο ένα τρίποντο σε αυτό το διάστημα και είχε 19/28 δίποντα, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 11-22.

Το Λαύριο διατηρούσε ένα +2 με +3 στην αρχή της τρίτης περιόδου και έφτασε με τον Νίξον στο 44-49. Ένα 4-0 του Περιστερίου ισοφάρισε σε 49-49 και με νέο σερί 10-0 με τα τρίποντα των Αμερικανών έφερε το 59-51 και έβαζε το ματς σε νέες βάσεις. Ο Λαμπ απάντησε με 4-0 μέσα στην «κυανοικίτρινη» ρακέτα και μείωσε σε 59-55 και με νέο σερί μέσα στη ρακέτα 4-0 το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 61-59 για τους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη.

Ο Μπεντιλ έφερε το +3 στην αρχή της τέταρτης περιόδου και οι Περιστεριώτες με σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα διατηρούσαν το +1 με +3 σε αυτό το διάστημα. Με σερί 7-0 με τον «οίστρο» των Αμερικανών των γηπεδούχων από ρακέτα και περιφέρεια το Περιστέρι έφτασε στο 75-67 και ετοιμαζόταν να διατηρήσει το αήττητο. Οι Αμερικανοί των γηπεδούχων έβρισκαν τις απαραίτητες λύσεις και διατηρούσαν το +6 με +8, με τον Χάροου να φέρνει το 79-69 και με τη διαφορά να φτάνει στο +12, το ματς ολοκληρώθηκε στο 87-78 μέσα σε αποθέωση από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό της Τζον Κέννεντι..

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-29, 40-43, 61-59, 87-78

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ  (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 11 (1), Χάροου 15 (6 ασίστ), Γκρέι 15 (5 ασίστ), Σίρκο 11 (3/6 τρίποντα), Ντάνιελ 12 (5 ριμπάουντ), Μουράτος 2, Σκορδίλης, Κλαρκ 8, Αγραβάνης 3 (1), Μπέντιλ 10 (6 ριμπάουντ)

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAΝ (Σερέλης): Λούντζης 4, Μιλόσεβιτς 14 (10 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 10 (7 ριμπάουντ), Τζόουνς 6, Λαμπ 20 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Περράκης, Νίξον 16 (1), Κουζέλογλου 3, Μέλσον 5 (1), Οντιάσε

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: «Ευτυχία να αντιμετωπίζουμε τον ΓΣΠ στην Α1»! »