Τελευταία ενημέρωση 10:24, 18 Απρ 2024

Οι Παίδες πήραν το ντέρμπι με Δούκα!

Ο Γ.Σ. Περιστερίου επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής του Α.Σ.Ε.Δούκα με 76-69 και παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα Παίδων της Ε.Σ.Κ.Α. έπειτα από οκτώ αγωνιστικές!

Για περισσότερο από 15 λεπτά, οι παίκτες του Νίκου Ρήγγα, όχι μόνο κρατούσαν τα ηνία αλλά είχαν ανεβάσει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Ηλία Μανιά να ευστοχεί από το τρίποντο για το 36-26. Η συνέχεια όμως, δεν ήταν ανάλογη με τον Α.Σ.Ε.Δ. να εκμεταλλεύεται τα λάθη στην άμυνα και να ισοφαρίζει σε 41-41 αλλά και να προσπερνάει με 55-57.

Η ασίστ του Μανιά στον Βαγγέλη Λειβαδίτη έφερε εκ νέου το ματς στο “Χ” το οποίο παρέμεινε έως τις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν δηλαδή ο Γ.Σ.Π. έτρεξε ένα επί μέρους 5-0 για το 67-62 αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 67-67, δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Με τον Τζουλιάνο Τόλα, όμως, να πετυχαίνει γκολ-φάουλ και τον Μανιά να ευστοχεί σε ζευγάρι βολών, ο Γ.Σ.Π. προσπέρασε με 72-69 για να κερδίσει ο νεαρός σέντερ το αντιαθλητικό φάουλ στα -53 δευτερόλεπτα, να βάλει τις βολές και να ρίξει τους τίτλους!

Ο Τόλα με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, τον ακολούθησε ο Μανιάς με τέσσερις λιγότερους, ενώ στους 12 πόντους σταμάτησε ο Βαγγέλης Σελούλης.

Επόμενος αντίπαλος για τον Γ.Σ.Π., ο Παναθηναϊκός (20/11, 20:00 στο “Παύλος Γιαννακόπουλος”)
Τα δεκάλεπτα: 20-14, 41-41, 57-57, 76-69
Γ.Σ. Περιστερίου (Ρήγγας): Παρδακίδης 2, Λειβαδίτης 4, Μανιάς 20 (2), Κακαβούλας 2, Γρηγορόπουλος 6 (2), Σελούλης 12 (2), Παπανδρέου 2, Ασλάν 2, Τόλα 24, Κουστένης, Γουλοσπύρος 2, Στουρνάρας

Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 14 Νοέμβριος 2018 18:47
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: «Δεν παίζονται» οι Έφηβοι! »