Τελευταία ενημέρωση 05:42, 20 Απρ 2024

«Γύπας» το Περιστέρι μέσα στην Πάτρα 76-73!

Το Περιστέρι του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν  «γύπας» στην Πάτρα και άλωσε την αήττητη επί δέκα μήνες έδρα του ευρωπαίου Προμηθέα  με σκορ 76-73 δείχνοντας σε συνδυασμό με την μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ στην πρεμιέρα ότι είναι έτοιμο για σπουδαία πράγματα στην επιστροφή του στην Α1 κατηγορία.

Οι πρίγκιπες της δυτικής όχθης με πλάνο και εκμεταλλευόμενοι και την ενδεχόμενη κούραση των γηπεδούχων από το μεσοβδόμαδο ματς κόντρα στην Οστάνδη, παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ με 9 πόντους στην αρχή της 3ης περιόδου (48-39) με ηγέτη τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο και καθοριστικούς τους Χάροου και Κλαρκ στην 4η περίοδο πήραν τη νίκη σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο 34χρονος φόργουορντ είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και τον ακολούθησαν οι Χάροου που εμφανίστηκε στην 4η περίοδο (14π., 4ρ., 5ασ.) και Κλαρκ (9π.) που βγήκε μπροστά όταν κρινόταν το ματς.

Από την πλευρά των Πατρινών, ξεχώρισαν οι Κασελάκης (13π., 4ρ.) και Χολ (12π.), που όμως δεν μπόρεσαν να αποσοβήσουν την ήττα για τους Πατρινούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η τελευταία εντός έδρας ήττα του Προμηθέα εντός έδρας σε κανονική διάρκεια πρωταθλήματος, πλην του Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού, ήταν στις 17/12/17 από τον Κολοσσό Ρόδου.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 12 (2), Λίποβι 11 (2), Γκίκας, Τσαϊρέλης 5 (1), Γερομίχαλος, Κασελάκης 13, Σαλούστρος 7, Μέγιερ 6, Μπράουν 9, Έλις 8, Παρκς 2.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Μουράτος 7, Αγραβάνης, Φιλιππάκος, Ντάνιελ 9 (11 ριμπ.), Βασιλόπουλος 15, Κλαρκ 9 (1), Σίρκο 2, Γκρέι 7 (1), Μπέντιλ 13 (1), Χάροου 14 (1)

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 13 Οκτώβριος 2018 18:22
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Πεδουλάκης:«Είμαστε μια καλή παρέα»! »