Τελευταία ενημέρωση 12:47, 25 Απρ 2024

Ωραία η ομάδα που χτίζει ο Πεδουλάκης!

Η ωραία ομάδα δεν είναι μόνο αυτή που φαίνεται μέσα στο παρκέ. Η ωραία ομάδα φαίνεται  από τα καλά της  αποδυτήρια και από τον πάγκο. Η ωραία ομάδα φαίνεται από τον τρόπο που αντιδρούν οι παίκτες και το επιτελείο του πάγκου όταν αντιδρούν συγχρονισμένα και αυθόρμητα για να χειροκροτήσουν μια καλή προσπάθεια, να εμψυχώσουν τους αθλητές. Η ωραία ομάδα νομοτελειακά λειτουργώντας καθ’ αυτό τον τρόπο θα υλοποιήσει τον στόχο της. Ο ΓΣΠ του Αργύρη φαίνεται ότι τα έχει αυτά τα στοιχεία γι’ αυτό και νομοτελειακά θα πετύχει. Γιατί όση αντίδραση «έβγαλαν» οι παίκτες στο τελευταίο δεκάλεπτο γυρνώντας το -5 σε +10 άλλη τόση βοήθεια και θετική ενέργεια έδωσε ο πάγκος στο πρώτο επίσημο ματς της χρονιάς με αντίπαλο τον Ήφαιστο Λήμνου για το κύπελλο Ελλάδας.

Με την συμπαράσταση των φιλάθλων του και την ωραία ατμόσφαιρα που παραδοσιακά δημιουργούν οι Fentagin, o ΓΣΠ έκαμψε λοιπόν την αντίσταση του Ήφαιστου που κάποια στιγμή πίστεψε ότι θα έφευγε νικητής από το «Ανδρέας Παπανδρέου» με σκορ 91-81 και στην επόμενη φάση τον περιμένει η Κύμη στη Χαλκίδα.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν εντυπωσιακή εκκίνηση στο ματς παίρνοντας διαφορά εννιά πόντων (0-9, 2-11) με πρωταγωνιστή τον Μπρέιζελτον, ωστόσο με σερί 9-0 το Περιστέρι έφερε άμεσα το ματς σε ισορροπία και πήρε το πρώτο προβάδισμα, 18-16, με τρίποντο του Γκρέι στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Με αφετηρία την άμυνα και βρίσκοντας λύσεις από τον πάγκο με Μουράτο και Αγραβάνη, οι γηπεδούχοι άρχισαν να ξεμακραίνουν, 28-18.

Γκότσερ και Σμιθ σήμαναν την αντεπίθεση των νησιωτών που πλησίασαν στον πόντο (28-27) και ισοφάρισαν με τον Φρεϊμάνις (32-32). Όμως ο Χάροου φρόντισε να οδηγήσει την ομάδα του με προβάδισμα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, 39-35.

Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως το πρώτο με τον Ήφαιστο να κυριαρχεί και να ανακτά το προβάδισμα (41-45), το οποίο έφτασε και στο +5, 59-64, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι το πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου (62-67), αλλά το φινάλε ανήκε στο Περιστέρι.

Ο Ντάνιελ πήρε «φωτιά», ο Μπεντίλ ερχόμενος από τον πάγκο έδωσε λύσεις στη ρακέτα και οι γηπεδούχοι όχι απλώς ισορρόπησαν, αλλά πέρασαν μπροστά με 85-76. Οι παίκτες του Πεδουλάκη χτυπούσαν κάθε αμυντική αδυναμία του Ηφαίστου και έκλεισαν το ματς με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 91-81.

Δεκάλεπτα: 18-16, 39-35, 62-64, 91-81.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μουράτος 7, Αγραβάνης 7 (1), Ντάνιελ 20 (10 ριμπ.), Βασιλόπουλος 6 (10 ριμπ.), Κλαρκ 10 (1), Σίρκο 2, Γκρέι 10 (2), Μπεντίλ 10, Χάροου 19 (1).

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 12 (2), Μανωλόπουλος 6 (1), Μπρέιζελτον 12 (2), Έβανς 13, Σμιθ 9 (3), Σταμάτης 3 (1), Χαριτόπουλος 2, Μούρτος 1, Γόντικας 11, Φρεϊμάνις 7, Γουίγκινς 5 (1).

Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 03 Οκτώβριος 2018 19:34
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Ξεκίνημα με ήττα στη Νέα Ιωνία! »