Τελευταία ενημέρωση 06:29, 18 Απρ 2024

Το προτελευταίο βήμα για την μαθηματική άνοδο του στην Α1 κατηγορία και την επιστροφή στα μεγάλα σαλόνια μετά από 5 χρόνια εκανε ο φετινος «βασιλιάς» της Α2 Γυμναστικος Σύλλογος Περιστερίου.

Αφήνοντας στην άκρη τη μοναδική ως τώρα ήττα  από τον Χολαργό στο «Ανδρέας Παπανδρέου» η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη παρουσιάστηκε σοβαρή και πειθαρχημένη στην Πάτρα επικρατώντας δύσκολα αλλά πολύ δίκαια του τοπικού Απόλλωνα με σκορ 80-82

Οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο ΓΣΠ απέκτησε  ένα προβάδισμα οκτώ πόντων 2,5 λεπτά πριν από το λήξη ωστόσο στο τελευταίο λεπτό το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά

Ο Σιγκούνας αστόχησε σε τρεις βολές 1΄ πριν τη λήξη και στην συνέχεια ο  Μακρυγιαννάκης με γρήγορο τρίποντο μείωσε στους τρεις πόντους για να ακολουθήσει άστοχο τρίποντο του Μάντζαρη.

Στα 26'' ο Απόλλωνας κέρδισε βολες ο Μανταλόν ευστόχησε σε μια και μείωσε σε 80-82. Ακολούθησε καλή διαχείριση της μπάλας από τον ΓΣΠ με άστοχο σουτ  του Κλαρκ δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ένα πολύ μακρινό σουτ από τα χέρια των παικτών του Απόλλωνα στα 2'' δεν άλλαξε την κατάσταση και το ροζ φύλλο αγώνα ήρθε στα χέρια του ΓΣΠ.

Πλέον χρειάζεται μια ακόμη νίκη το Σάββατο με τον Ηρακλή στο Περιστέρι για να στεφθεί πρόωρα πρωταθλητής της Α2.

Δεκάλεπτα: 17-18, 39-39, 59-61, 80-82.

Διαιτητές: Φούφης, Κατραχούρας, Πιτσίλκας.

ΑΠΟΛΛΩΝ:  Ερμείδης, Άκερ 10(2), Ματαλών 18(1), Τσιάρας 5, Κιτσούλης 6, Χείλαρης 13(1), Μαστρογιαννακόπουλος 14(1τριπ., 10 κερδισμένα φάουλ!), Μπαζίνας, Κουρέπης, Γόντικας 14(10ριμπ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Κλαρκ 18(2τριπ., 5ασ., 4κερδισμένα φάουλ!!) Παππάς, Μιλόσεβιτς 9(1), Μαγκουνής 2, Πολυτάρχου 6(1), Αγγέλου, Μάντζαρης 12(4κλ.), Σκορδίλης 9.

Τελευταία τροποποίηση στις Τετάρτη, 11 Απρίλιος 2018 19:47
Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Μας ξανάρχονται ένα- ένα χρόνια δοξασμένα! »