Τελευταία ενημέρωση 18:53, 16 Απρ 2024
Περιστέρι Sports

Η μεγάλη ώρα για το Περιστέρι έφτασε. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αντιμετωπίζει στην Γερμανία την Βόννη στο Game 3 της σειράς των προημιτελικών (20.00, COSMOTE SPORT 4 HD) με τις νίκες να είναι στο 1-1.

Ο νικητής της αναμέτρησης θα είναι αυτός που θα τσεκάρει το εισιτήριο για το Final-4 της διοργάνωσης που θα λάβει χώρα στο Βελιγράδι και την "Stark Arena", με την Μούρθια και την Ουνικάχα Μάλαγα να είναι οι δυο ομάδες που έχουν σφραγίσει την παρουσία τους στις "4" καλύτερες.

Αναμφίβολα ένα τεράστιο παιχνίδι για την ιστορία της ομάδας των Δυτικών Προαστίων, ενώ όπως έχει ανακοινωθεί ο Δήμος Περιστερίου έχει τοποθετήσει γιγαντοοθόνη για την αναμέτρηση της ομάδας στο Δημαρχείο της πόλης.

Ετικέτες

Ήττα από Ορφέα

Την ήττα από τον Ορφέα Αιγάλεω μέσα στο Περιστέρι με 3-2 γνώρισε η Ανθούπολη.

Πηγή Soccerlive.gr

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Φανός ακολούθησε τη φάση μετά την απόκρουση του Δρίβα και με κοντινό πλασέ σημείωσε το 0-1, με τους γηπεδούχους να «απαντούν» στο 25' και να ισοφαρίζουν σε 1-1 με κεφαλιά του Τζαμαλή. Η χαρά τους κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού στο 30' ο Σταύρου έκανε ανεπανάληπτο σλάλομ και με πλασέ έδωσε το προβάδισμα ξανά στους κόκκινους.

Οι μπλε δεν απογοητεύτηκαν, αλλά έφτασαν εκ νέου στην ισοφάριση στο 65' με νέο γκολ του Τζαμαλή, αυτή τη φορά με πλασέ μετά από ασίστ του Κυριαζή (2-2). Έχοντας ανεβάσει την απόδοσή της η Ανθούπολη προσπάθησε να φτάσει στην ανατροπή, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα ο Λάππας με φανταστικό σουτ από θέση εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο «Γ» στο 78' για το τελικό 2-3.

Διαιτητές: Πατεράκης, Μαραθωνίτης-Παγούνης

ΑΝΘΟΥΠΟΛΗ (Δημήτρης Τζαβέλας): Δρίβας, Μπαγιετάκος (46' Κυριαζής), Διονάτος (84' Ζαχαριάς), Καλκιώρης (84' Μακρής), Λάσκαρης, Πάσσαρης, Βανταράκης (46' Αρβανίτης), Λαϊνάς, Τζαμαλής, Τσαγιάννης, Άντζελος (46' Καλογερόπουλος)

ΟΡΦΕΑΣ ΑΙΓ. (Δημήτρης Γράφας): Μακρής, Σταύρου, Αγγελακόπουλος, Μπελιάς, Καρδαράς (44' Μαγαλιός), Λουκάς, Χαρίτος, Βίλα (76' Λουμίδης), Σπανός (57' Σιώζιος), Βουτσιώτης (76' Λάππας), Τσεσμελόγλου.

Ετικέτες

Πραγματοποιώντας μια μεγάλη εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η ανδρική ομάδα του ΓΣ Περιστερίου ήρθε τελικά ισόπαλη (7-7) με τον ΠΑΟΚ στο Εθνικό κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του G1 της Β´ φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Οι πολίστες του Κώστα Λούδη ξεκίνησαν με συμπαγή άμυνα το πρώτο 8λεπτο (0-1), ενώ στη δεύτερη περίοδο με το επιμέρους 3-1 ο «δικέφαλος» πήρε το προβάδισμα (3-2).

Στο τρίτο 8λεπτο με το 1-2 οι «κυανοκίτρινοι» έφεραν τον αγώνα στα ίσια (4-4). Οι πολίστες του ΓΣ Περιστερίου είχαν το προβάδισμα (6-7) μέχρι τα τελευταία λεπτά, αλλά το γκολ του Καπράγκου στα 53 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη οδήγησε στην ισοπαλία.

ΤΑ 8ΛΕΠΤΑ: 0-1, 3-1, 1-2, 3-3.

ΠΑΟΚ (Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Νταλάπας, Λασκαρίδης 1, Προσινικλής Ν., Καπράγκος 1, Κεχαλάρης Ι., Τσολακούδης 1, Ξυλάς, Ντέλιτς 2, Προσινικλής Π. 1, Κούπμαν, Κουγιούνης, Σιορδίλης, Σάλεχ, Καρατζάς 1.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Λούδης): Σεννής, Μπιτσάκος Χρ., Παπαδημητρίου, Πρέκας 1, Χρυσοσπάθης 1, Κουκουμάκης, Άντζιτς, Καρούντζος 1, Φώσκολος, Μπεριστιάνος 2, Μπιτσάκος Κ., Μπιτσάκος Ανδ. 2, Χόλαντ, Τσαγκαράκης, Αλευρίδης.

Λούδης: «Κρατάω την προσπάθεια και την θέληση των αθλητών μας για την νίκη»

Μετά το τέλος του αγώνα με τον ΠΑΟΚ ο προπονητής του ΓΣ Ππεριστερίου, Κώστας Λούδης, δήλωσε: «Ήρθαμε στη Θεσσαλονίκη με σκοπό την νίκη απέναντι σε μια ομάδα η οποία στην έδρα της είναι πολύ δυνατή. Κάναμε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια, φτάσαμε να προηγηθουμε ακόμα και με 3 γκολ διαφορά στην τελευταία περίοδο, αλλά δυστυχώς δεν καταφέραμε να φύγουμε με την νίκη».

Και πρόσθεσε: «Κρατάω την προσπάθεια και την θέληση των αθλητών μας για την νίκη και σκεφτόμαστε την διαδικασία των play in που αρχίζουν την Παρασκευή έτσι ώστε να είμαστε έτοιμοι για αυτά τα κρίσιμα παιχνίδια για να έχουμε συνέχεια στο πρωτάθλημα και στο κύπελλο Ελλάδος».

Ετικέτες

Παρά την προσπάθεια τους οι γυναίκες του ΓΣ Περιστερίου ηττήθηκαν (14-5) από τον Εθνικό στον Πειραιά για τη 19η αγωνιστική στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.