Φτερούγισμα ελπίδας η νίκη με Χανιά 11-9

Κατηγορία Θέματα
(2 ψήφοι)
Ετικέτες

Πνεύμα μαχητή και ασυμβίβαστου χαρακτηρίζει το τμήμα water polo του ΓΣΠ που κέρδισε σήμερα με 11-9 στη Χωράφα τα Χανιά και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες του για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.

Η ομάδα του Κώστα Λούδη παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 3-4 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έφτασε στην ανατροπή, ξεπέρασε το ΝΟ Χίου και έπιασε τον ένατο ΑΟ Παλαιού Φαλήρου στους 16 βαθμούς, ενώ υστερεί στην ισοβαθμία έχοντας δύο ήττες στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Από τη μεριά του ο ΝΟ Χανίων έχασε σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια που κάνει να εισέλθει στα πλέι οφ, ενώ ο σημερινός του αντίπαλος τον πλησίασε σε απόσταση πέντε βαθμών. Πάντως η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα πάρα πολύ δύσκολα θα βρεθεί εκτός οκτάδας βάσει και προγράμματος των ομάδων.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να ξεπερνούν το άγχος των πρώτων λεπτών (0-1) και να προσφέρουν ένα όμορφο παιχνίδι. Τα Χανιά είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, όμως στη συνέχεια ο ΓΣ Περιστερίου με τέρματα των Γκάρντιγιαν, Τσαγκάρη και Κουκουμάκη πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (7-5). Οι Χανιώτες μείωσαν στο γκολ σε τέσσερις περιπτώσεις (7-6, 8-7, 9-8, 10-9), ενώ έχασαν και παραπάνω για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Τελικά, το τέρμα του Κλήμου στον παραπάνω δύο περίπου λεπτά πριν τη λήξη αποδείχθηκε κομβικό για τους γηπεδούχους.

ΓΣ Περιστερίου – ΝΟ Χανίων ANEK Lines 11-9 (0-1, 3-3, 4-2, 4-3)

ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Δαλμάρας, Παπανικολάου Αλ., Γκαρντιγιάν 2, Σπούνερ 1, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης 2, Σπούνερ, Φαναριώτογλου, Αγκόρτσας 1, Κλήμος 3, Φωκάς, Τσαγκάρης 1, Καζάκος, Γιαννουλάτος, Αμπατζής

ΝΟ Χανίων (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Αποστολάκης 2, Παπαδόπουλος Τρ., Νάστραν, Χατζηκυριακάκης, Μπατάκης 1, Βουλγαράκης 1, Χαριτάκης 2, Μπαριωτάκης 2, Κατσουλάκης Γ., Αγιωργούσης, Μαζοκοπάκης 1, Πολογεώργης, Τσιστράκης.

Πηγή waterpolonews.gr

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Αποκριάτικο πάρτι για καλό σκοπό η ΑΠΕ Γιτάνη! »