Τελευταία ενημέρωση 22:06, 16 Απρ 2024

Μια σαφή εικόνα για το τι πρέπει να περιμένουμε από αυτόν στην επιστροφή του στα μεγάλα σαλόνια του ελληνικού μπάσκετ, δηλαδή μια πολύ καλή πορεία, έδειξε και σήμερα ο  Γ.Σ. Περιστερίου στο πέμπτο φιλικό του παιχνίδι, αυτή τη φορά  κόντρα στο Ρέθυμνο, επικρατώντας 77-69.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη που είχαν όπλο τους την άμυνα ξεκίνησαν δυνατά και στα πρώτα οκτώ λεπτά βρέθηκαν να προηγούνται με διψήφια διαφορά (20-10) πριν ο Στίβεν Γκρέι κάνει και το +12 ευστοχώντας πίσω από τα 6.75μ. για το 38-26 στο 17ο λεπτό.

Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να εκμεταλλευτεί την κούραση του Γ.Σ.Π. Και να προσπεράσει με 53-54, ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Τα τρίποντα των Κι-Κι Κλαρκ και Γκρέι έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στον Γ.Σ.Π. (68-66) ενώ η καλή άμυνα ανέβασε την διαφορά ξανά στους δέκα πόντους (77-67 δια χειρός Γκρέι).

Από το 36ο λεπτό έως και δέκα δευτερόλεπτα πριν την λήξη, οι γηπεδούχοι δέχθηκαν μόλις τρεις πόντους κερδίζοντας την φιλική αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-32, 56-56, 77-69.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Ακόμη πιο δυνατός με Γ.Αγραβάνη! »