Τελευταία ενημέρωση 14:01, 18 Απρ 2024

Ο Βησσαρίου συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις!

Νεα πολύ καλή εμφάνιση με τα χρώματα της Εθνικής Παίδων έκανε ο Τηλέμαχος Βησσαρίου του ΓΣΠ στο ματς με την Κροατία. Σημείωσε 13 πόντους αλλά η Εθνική μας ηττήθηκε με 83-71 στον τρίτο της αγώνα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16, που διεξάγεται στο Νόβι Σαντ. Έτσι κατέλαβε την τρίτη θέση του τρίτου ομίλου και θα αντιμετωπίσει την Τρίτη στις 19:15 τη δεύτερη του τετάρτου ομίλου, Εσθονία, σε νοκ άουτ αγώνα για τη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Η εκνευριστική αστοχία (3/20 τρίποντα) ήταν η βασική αιτία της ήττας, αν και οι Κροάτες έκαναν 25 λάθη στον αγώνα!
Η ελληνική ομάδα κυνηγούσε από νωρίς (8-14, 18-24) και το πολύ κακό τελευταίο πεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο την έφερε στο -12 (33-45). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική, που έπαιξε χωρίς τον αρχηγό της Αναστάση Κωστόπουλο λόγω τραυματισμού, πλησίασε και στο -4 (53-57), αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο και οι Κροάτες με τους Τίσμα και Περάσοβιτς έφτασαν στη νίκη.

Συμμετοχή είχε και ο έτερος παίκτης του ΓΣΠ ο Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 18-23, 33-45, 53-63, 71-83.
Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Φίλλιος 2, Καλόγηρος 18, Καραμανλής, Παπασάβογλου, Βησσαρίου 13, Φιλίππου, Κολοβέρος 12, Νικολαΐδης 15, Πράπας 5, Τόλιας 2, Τσάμης 4.

Κροατία (Καράκας): Μπόσνιακ 13, Περάσοβιτς 23, Πρκάτσιν 10, Ράσιτς, Τίσμα 22, Μπράλα, Μπούλιεβιτς, Ίβισιτς 1, Κρέσιτς, Μάιτσουνιτς 4, Παπόνια 10, Πέρκουσιτς.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Στη...γωνία για Χαραλαμπόπουλο! »