Τελευταία ενημέρωση 23:20, 19 Απρ 2024

Για την ιστορία, νίκη και 3η θέση!!

Κατηγορία ΓΣ Περιστερίου

Για την ιστορία ο ΓΣΠ κέρδισε τον Άρη αλλά πως να χαρείς; Η  ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έπαιξε ωραίο μπάσκετ και επικράτησε  άνετα 81-61, για να πάει στο 13-7 και να μείνει μόνο στην τρίτη θέση. Από την άλλη, οι «κίτρινοι», γνώρισαν την τρίτη σερί τους ήττα, πέφτοντας στο 6-13 και παραμένοντας εκτός οκτάδας.

Κορυφαίοι οι Γκρέι και Μπεντίλ με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα για την ομάδα των δυτικών προαστίων, με τον Μουρ να είχε 12 και τον Αγραβάνη 10.

Από τους Θεσσαλονικείς, έκανε ό,τι μπορούσε ο Μποχωρίδης με 18 πόντους.

Σφιχτό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (10-10). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η άμυνα του Περιστερίου λειτούργησε πολύ καλά, με τους Κάλαχαν και Σκορδίλη να το σπρώχνουν σε ένα 11-0 (21-10), μέχρι το 7’. Ο Τζόουνς αντέδρασε για τον Άρη στα εναπομείναντα λεπτά, με τον Αγραβάνη να κρατά τους γηπεδούχους μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (26-17). ρίποντο του Μποχωρίδη να διαμορφώνει το 59-46.

Το Περιστέρι είχε τα ηνία του ματς μέχρι να ξεσπάσουν τα επεισόδια στην κερκίδα και την προσωρινή διακοπή, με την υπέρ του διαφορά να ήταν στο +16 (63-47), σε εκείνο το σημείο. Στην επανέναρξη του ματς, ο Μποχωρίδης πέτυχε τέσσερις αναπάντητους πόντους (63-51), με τους παίκτες του Πεδουλάκη να αντιδρούν για το νέο +16 (68-52). Έκτοτε, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια τιμή, φτάνοντας ακόμη και στο +21 (81-60), για να πάρουν τη νίκη με το τελικό 81-61.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-28, 59-46, 81-61

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 2, Γκρέι 17 (3), Αγραβάνης 10 (2), Ντάνιελ 5, Κάλαχαν 8 (1), Μουράτος, Σκορδίλης 6, Φιλιππάκος, Χάροου 6, Μπεντίλ 15 (1), Καράμπελας, Μουρ 12 (2).

Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 9 (1), Μποχωρίδης 18 (3), ΜακΓκί 6, Μπελ 5 (1), Χάρις 4 (1), Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 3 (1), Χρηστίδης, Τζόουνς 7, Νταλό 4, Κάιζερ 5.

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, ήταν η σειρά του Μπεντίλ να στείλει τη διαφορά ξανά στο +11 (31-20), με τον ρυθμό του παιχνιδιού να παραμένει υψηλός και το Περιστέρι να μεγαλώνει κι άλλο την απόστασή του (37-24), στο 14’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Άρης… διέκοψε την επαφή του με το καλάθι, με την ομάδα του Πεδουλάκη να είχε τον απόλυτο έλεγχο και έτσι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +16 (44-28).

Χωρίς καλάθι για πάνω από τρία λεπτά έμεινε το Περιστέρι στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τους «κίτρινους» να μειώνουν στο -10 (44-34). Στη συνέχεια, όμως, η ομάδα των δυτικών προαστίων πάτησε το… γκάζι, με αποτέλεσμα αρχικά να πάει στο +15 (51-36) και τους Σκορδίλη και Μπεντίλ να τους στέλνουν ξανά στο +16 (59-43), με το buzzer beater

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: Πεδουλάκης:«Του φευγάτου ο πατέρας....» »